Skip links

Sık Sorulan Sorular

Sıkça sorulanları sizin için listeledik

Akü Sık Sorulan Sorular

En yakın akü servisine kontrol ettirilmelidir. Servis teknik inceleme sonucunda akü arızası tespit edilerek, arızanın üretim veya kullanıcı kaynaklı olup olmadığı belirlenir. Garanti kapsamına giren üretim hatalı yada kullanım sonrası arızalandığı tespit edilen aküler yenisi ile değiştirilir. Hatanın kullanıcı kaynaklı olduğu tespit edilirse akü garanti kapsamına girmemektedir.

Kullanıcı kaynaklı hatalardan bazıları;

• Kırık, Çatlak, Hasarlı

• Deşarj

• Aşırı şarj (Konjektör arızası kaynaklı)

• Sülfatlaşmış (uzun süre bekleme kaynaklı)

Akü kullanım koşulları ve üretici talimatlarına uygun hareket edildiğinde üründen maksimum verim ve ömür alınmaktadır.

Aşağıdaki durumlara dikkat edildiğinde akü ömürleri uzayacaktır,

  • Araca uygun kapasiteli akü seçimi,
  • Araca fabrika çıkışından sonra ilave elektriksel yükler takılmaması,
  •  Motor çalışmazken tüketicilerin uzun süreli kullanılmaması,
  •  Aracın uzun süreli park halinde bırakılmaması,
  •  Aracın kısa mesafeli ve sık kullanımlarından kaçınılması,
  •  Akülerin periyodik kontrol veya bakımlarının yapılması,
  •  Araç şarj sistem gerilimlerinin periyodik kontrolü ve uygunluklarının doğrulanması  
  •  Park halinde kaçak akımların fabrika değerlerinin üzerinde olmaması,
  •  Aşırı Deşarj olmuş akülerin şarjları araç dışında ve akü şarj talimatlarına uygun olarak yapılması

Aküler kullanım sıklığı ve koşullarına bağlı olarak ömürlerini tamamlamaktadırlar. Normal şartlarda kullanım koşulu ile; araçların yüksek akımla marş (birkaç yüz amper) enerji ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, klimalar, lambalar, sinyaller, panel ekran, radyo-cd çalar vb. tüm elektriksel cihazların enerji ihtiyaçlarını da karşılamaktadırlar. Aynı zamanda aküler, deşarjlara ilaveten aracın çalışması ile birlikte şarj esnasında yıpranarak ömürlerini tamamlayıp bitmektedirler.

Akü performansını artırmak için düzenli bakım yapılmalı ve akünün doğru şekilde şarj edilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca araç elektrik sistemini düzenli olarak kontrol ettirmek de faydalı olabilir.

Akü kutup başlarında korozyon oluştuğunda, korozyonun temizlenmesi için karbonat ve su karışımı veya özel bir akü temizleyicisi kullanılmalıdır. Temizlendikten sonra, kutup başlarına biraz yağ veya vaselin sürmek korozyonun tekrar oluşmasını önleyebilir.

Satış Sonrası Sık Sorulan Sorular

Akü arızalandığında, garanti süresi içinde ise genellikle ücretsiz tamir veya değişim hizmeti sunulur. Servis hizmeti almak için yetkili bir servis merkezine başvurabilirsiniz.

Akü montajı için bazı satıcılar ek bir ücret talep edebilir, bazı satıcılar ise montajı ücretsiz olarak sunabilir. Bu durumu aküyü satın aldığını bayiye sormanız daha doğru bilgi almanızı sağlayacaktır.

Akü değişimi veya iade işlemleri, satın alınan ürünün garanti ve iade şartlarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu işlemi yapabilmek için genellikle satın alma faturası veya garanti belgesi gereklidir.

Size en yakın yetkili servis merkezlerini ve iletişim bilgilerini öğrenmek için bayi listemiz sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Merak ettiğiniz
bir konu mu var?

İletişim bilgilerimize yukarıdaki
kutucuğa tıklayarak erişebilirsiniz.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Kullanıcı verinizi toplamaz.